Wątpliwości ws. tekstu ustawy o Sądzie Najwyższym

„Dziennik Gazeta Prawna” zarzuca parlamentowi błąd w procedowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem dziennikarzy, senatorowie mieli głosować inną wersją ustawy o Sądzie Najwyższym od tej, którą przyjęli posłowie. Te zarzuty są bezpodstawne – odpowiadają zgodnie marszałkowie Sejmu i Senatu.

Według autorów tekstu, różnice dotyczą numeracji artykułów w projektach przyjętych przez Sejm i Senat. Nieścisłości mają występować w jedenastu miejscach. Komentatorzy cytowani przez gazetę przekonują, że jest to złamanie konstytucji. W związku z tym prezydent może ustawę tylko i wyłącznie zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Do sprawy na twitterze odniósł się marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 „W wyniku przyjętych przez Sejm poprawek do ustawy o Sądzie Najwyższym musiała nastąpić zmiana numeracji jednostek redakcyjnych (artykuły i paragrafy). W przypadku nowych ustaw, nie nowelizacji, taka zmiana wynika z zasad prawidłowej legislacji. Elementarz legislatora”- napisał Marek Kuchciński.

Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski na twitterze napisał, że zarzuty gazety są bezpodstawne.

„Takie działanie, mające na celu ujednolicenie numeracji artykułów aktu prawnego, to jedna z podstawowych zasad poprawnej legislacji. W przekazywanym do Senatu tekście ustawy art. 87a staje się artykułem 88, art. 87b artykułem 89 itd.” – zaznaczył Jakub Kowalski.

Jednoznaczne stanowisko wydał na twitterze również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

„Sprawdziliśmy. 100 proc. pewności. Tekst ustawy o #SN w Sejmie i Senacie tożsamy” –pisał Stanisław Karczewski.

Na dziś zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Głowa państwa spotka się również z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Rozmowy mają dotyczyć przyjętej przez parlament ustawy o Sądzie Najwyższym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl