fot. twitter.com/NordStream2/status/1151831484816171008/photo/1

Niemcy i Rosja tworzą fundusz umożliwiający ukończenie Nord Stream 2

Niemcy przy wsparciu Rosji tworzą specjalny fundusz, który pozwoli na ukończenie gazociągu Nord Stream 2. Rosyjski Gazprom przekaże na ten cel 60 mln euro. Jeden z niemieckich landów opowiedział się za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która wesprze realizację gazociągu.

Pod płaszczykiem ochrony klimatu, fundusz ma pomagać spółkom, które mogą zostać objęte sankcjami USA za udział w Nord Stream 2. Wsparcie otrzymają m.in. firmy dostarczające sprzęt rosyjskim statkom i spółki certyfikujące inwestycję. Wiele z nich wycofało się z projektu.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki uważa, że Niemcy za wszelką cenę chcą uderzyć w solidarność energetyczną.

– Takie działania bardzo dobitnie pokazują, jak Niemcy traktują solidarność energetyczną Unii Europejskiej, jak Niemcy traktują solidarność w ramach UE. To jest realny problem, którym powinna zająć się Komisja Europejska – zwrócić uwagę na działania jednego z państw, które wprost uderza w bezpieczeństwo energetyczne znacznej części naszego kontynentu. Próby omijania amerykańskich sankcji przez Niemcy, inne kraje Europy zachodniej oraz koncerny zachodnie pokazują, że panują podwójne standardy w zakresie solidarności energetycznej, w zakresie wymagań od poszczególnych krajów – zaznacza Maciej Małecki.   

Budowa Nord Stream 2 ma zostać wznowiona 15 stycznia. Inwestycja została przerwana pod koniec 2019 roku.

Wówczas, w obliczu amerykańskich sankcji, szwajcarska firma wycofała z Bałtyku swoje statki, które układały rurociąg. Rosja zapowiedziała, że dokończy budowę własnymi siłami. Obecnie gazociąg został zrealizowany w 94 procentach.

MD/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl