fot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik rządu: Cieszymy się z podjęcia przez KE dalszych działań ws. nowych umów na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19

Polski rząd z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej o podjęciu działań w sprawie nowych umów na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19. Bruksela negocjuje kontrakty z firmami na zakup preparatów w imieniu 27 państw Wspólnoty.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że Bruksela rozszerzyła kontrakty z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek. 75 mln dawek z tego zamówienia ma być dostępnych w II kwartale, a reszta – w III i IV kwartale.

Ursula von der Leyen zastrzegła, że żaden unijny kraj nie może pertraktować ani zawierać równoległych umów na szczepienia. Takiego działania dopuściły się Niemcy, które zakontraktowały 50 mln dawek szczepionek ponad dostawy z UE.

Rzecznik rządu Piotr Muller zapewnił, że Polska współpracuje z Brukselą w zakresie europejskiego mechanizmu zakupu szczepionek.

– Cieszymy się, że KE podjęła dalsze działania w zakresie nowych umów na dostawę szczepionek. My w tym rozszerzonym mechanizmie zakupowym również uczestniczymy. Pan minister Adam Niedzielski rozmawiał z komisarzem UE ds. zdrowia, w związku z tym jesteśmy w stałym kontakcie, jeżeli chodzi o wspólny mechanizm zakupowy. Mowa tutaj także o tym rozszerzonym  wariancie, który lada moment będzie realizowany – powiedział rzecznik rządu.

Obecnie Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu szczepionki koncernu Pfizer i BioNTech oraz Moderna. Wszystkie zakontraktowane preparaty mają wystarczyć do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE.

RIRM

drukuj