PE: Niemcy przerwali wykład dot. katastrofy smoleńskiej

Niemiecki polityk Elmar Brok zablokował w Parlamencie Europejskim wykład dr. Bogdana Gajewskiego, eksperta parlamentarnego zespołu smoleńskiego. Wczoraj, na posiedzeniu podkomisji PE do spraw bezpieczeństwa i obrony oraz komisji  spraw zagranicznych dr Gajewski poruszył sprawę katastrofy TU-154 M.

Powiedział m.in., że „10 kwietnia 2010 r. polski samolot został zestrzelony nad Smoleńskiem”. Skrytykował też raporty z badania katastrofy: MAK-u i Jerzego Millera. Obu dokumentom ekspert  zarzucił, że są niewiarygodne, bo nie pokazują, iż przeprowadzono dogłębne dochodzenie.

Nie spodobało się to jednak niemieckim politykom. Na wniosek Broka przerwano wystąpienie polskiego eksperta zajmującego się badaniami katastrof lotniczych. Europoseł Annie Fotydze zarzucono próbę wykorzystania Parlamentu Europejskiego w kampanii wyborczej.

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski zwraca uwagę, że na płaszczyźnie międzynarodowej kwestia katastrofy smoleńskiej jest niewygodna.

– Jakiś czas przedtem potępiano legalnie propagandę rosyjską czy putinowską w związku z Ukrainą, wzywano do solidarności z Ukrainą. Natomiast okazuje się, że solidarności z Polską nie ma. Tutaj się wierzy w gruncie rzeczy temu przekazowi rosyjskiemu. To wyraźnie zostało zablokowane pod takim pretekstem, że chodzi o sprawę czysto wewnętrzną – polską, tak jakby Smoleńsk leżał w Polsce, że nie dotyczy to kwestii organizacji i bezpieczeństwa lotu. Musimy widzieć też, że ci posłowie niemieccy chronią interesy swojego państwa w Polsce. Był to jednak dla mnie oburzający przykład cenzury – powiedział  

Dziś, m.in. z udziałem dr. Bogdana Gajewskiego, w PE odbędzie się debata pt. „5 lat po katastrofie smoleńskiej. Co dziś wiemy?”. Początek o godz. 13.30.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl