fot. PAP/EPA

Kaczyński wzywa władze do natychmiastowych kroków

Do podjęcia „natychmiastowych kroków w celu zwołania odpowiednich organów instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego i zareagowania na bezprecedensowe kroki Rosji wobec Ukrainy” wezwał polskie władze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński w oświadczeniu podkreślił, że PiS oczekuje, że rząd i prezydent podejmą odpowiednie działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa w naszym regionie „wobec narastającego konfliktu w pobliżu naszych granic, grożącego nieprzewidywalnymi konsekwencjami”.

 Jak zaznaczył, „wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy będzie stanowić brutalne naruszenie norm prawa międzynarodowego i pogwałcenie zasady terytorialnej integralności tego państwa, której gwarantami są m.in. USA oraz Wielka Brytania”.

„Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku, iż działanie takie wymaga nadzwyczajnej i kryzysowej reakcji ze strony państw wolnego świata i organizacji strzegących bezpieczeństwa międzynarodowego” – oświadczył Kaczyński.

Według niego żadne państwo nie ma prawa do uznawania swojego szczególnego statusu względem innego i wprowadzania zasady stref wpływów w Europie Wschodniej. O pilne zwołanie RBN zaapelowali również w sobotę przedstawiciele SLD, PSL i Twojego Ruchu.

Oświadczenie Prezesa Jarosława Kaczyńskiego-1

Kliknij, aby powiększyć

PAP

drukuj