Rosja: wybory z ponad 50 proc. głosów wygrywa Jedna Rosja

Rządząca partia Jedna Rosja wygrała niedzielne wybory do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej – wynika z ogłoszonych wieczorem sondaży exit poll i częściowych wyników z Centralnej Komisji Wyborczej. Ostatnie dane dają jednej Rosji ponad 50 proc.

Dziennik „Wiedomosti” prognozuje, powołując się na szacunki ekspertów, że Jedna Rosja uzyska w Dumie większość konstytucyjną uzyskując ponad 300 głosów, dzięki mandatom z okręgów jednomandatowych.

Po przeliczeniu 25 proc. głosów CKW poinformowała, że Jedna Rosja zyskuje 51,04 proc. głosów. Wynik ten, jak podaje agencja TASS, oznacza nie mniej niż 114 mandatów. Prócz tego Jedna Rosja prowadzi w 189 z 225 okręgów jednomandatowych. Łącznie uzyskuje więc 303 mandaty.

Również według szacunków politologa Konstantina Kostina przekazanych przez „Wiedomosti”, Jedna Rosja ponad 300 mandatów – 124 mandaty z listy partyjnej i co najmniej 180 mandatów z okręgów jednomandatowych.

W poprzedniej Dumie, wyłonionej w 2011 r., rządząca partia miała 238 mandatów.

Z ostatnich danych CKW wynika, że nieco zmniejszył się dystans między Liberalno-Demokratyczną Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i kierowaną przez Giennadija Ziuganowa Komunistyczną Partią Federacji Rosyjskiej (KPRF). Po przeliczeniu 25 proc. głosów populistyczno-nacjonalistyczna LDPR zyskuje 15,10 proc. głosów. KPRF, dotychczas druga siła w Dumie, zdobywa 14,85 proc.

Czwartą partią, która przekroczyła pięcioprocentowy próg wyborczy dla partii jest Sprawiedliwa Rosja, dowodzona przez Siergieja Mironowa. Uzyskała według ostatnich danych 6,42 proc. głosów.

Według danych CKW partia Jabłoko, jedna z dwóch partii antykremlowskiej opozycji, nie uzyska 3 proc. głosów, co prognozował sondaż exit poll. Trzyprocentowy wynik kwalifikuje partie polityczne do finansowania z budżetu państwa. Według CKW Jabłoko może wprowadzić jednego deputowanego z okręgu jednomandatowego.

Wybory do Dumy Państwowej odbyły się według systemu mieszanego: 225 deputowanych wyłaniano z list partyjnych, a kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych.

 

PAP/RIRM

drukuj