Rosja: górnicy zwolnieni z kopalni złota podjęli strajk głodowy

Około 20 górników w rosyjskim Kraju Zabajkalskim rozpoczęło strajk głodowy po zwolnieniach w kopalni złota – poinformowały w poniedziałek media. Górnicy protestują, ponieważ po zwolnieniach, które objęły około 500 osób, nie wypłacono im obiecanych pensji.

O głodówce, którą ogłosili robotnicy zwolnieni z kopalni w miejscowości Wierszyno-Darasuńskij, poinformowała jedna ze strajkujących Irina Babienko. Górnicy prowadzą protest koło budynku administracji lokalnej. Babienko zapowiedziała, że nie ustąpią oni „do końca”, tj. aż do uregulowania należności.

Około 500 górników zostało zwolnionych z kopalni w lipcu i sierpniu, obiecano im wypłatę należnych świadczeń. Do tej pory jednak nikt nie otrzymał pieniędzy. Zwolnieni zwracali się już do prokuratury i inspekcji pracy, a także do pełnomocnika prezydenta Rosji w Kraju Zabajkalskim, jednak bezskutecznie.

Gubernator Natalia Żdanowa powiedziała w poniedziałek, że pozostawienie zwolnionych bez wypłat to „samowola władz kopalni” i zapowiedziała, że władze lokalne będą bronić interesów górników.

Do protestów w tej kopalni doszło już w maju, również dlatego, że pracownikom nie wypłacano wynagrodzeń. Wówczas kierownictwo kopalni obiecało, że część pieniędzy zostanie wypłacona. Latem firma Jużurałzołoto, która jest właścicielem kopalni, zapowiedziała jej sprzedaż, powołując się na brak rentowności. Do transakcji jednak do tej pory nie doszło.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl