Niemcy: AfD zapowiada usunięcie islamu z przestrzeni publicznej

Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) zapowiedziała w poniedziałek, niespełna tydzień przed wyborami, że w nowym Bundestagu będzie zabiegała o usunięcie islamu z niemieckiej przestrzeni publicznej jako religii sprzecznej z demokratycznym ustrojem kraju.

„Rozprzestrzenienie się islamu w Europie i postępująca islamizacja Niemiec oznaczają istotne wyzwanie dla państwa i społeczeństwa, jego kulturowej tożsamości, a także wewnętrznego pokoju w naszym kraju” – powiedział lider nacjonalistyczno-konserwatywnego ugrupowania Alexander Gauland na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

„Jako doktryna polityczna islam jest nie do pogodzenia z naszym wolnościowym ustrojem państwowym. Dlatego (islam) nie należy do Niemiec” – oświadczył Gauland, zaprzeczając wcześniejszym wypowiedziom kanclerz Angeli Merkel oraz prezydentów Christiana Wulffa i Joachima Gaucka, że islam „należy do Niemiec”.

Lider AfD podkreślił, że jego partia przeciwna jest wznoszeniu minaretów i wezwaniom muezina do wspólnej modlitwy, z których wynika, że poza Allahem nie ma innego Boga. To wyraz „religijnego imperializmu” – ocenił Gauland.

Zdaniem AfD władze powinny zakazać budowy meczetów organizacjom muzułmańskim naruszającym niemiecką konstytucję. Imamowie muszą przestrzegać konstytucji i prowadzić modły w języku niemieckim – powiedział Gauland.

PAP/RIRM

drukuj