Niemiecka policja: czeczeńskie gangi coraz większym zagrożeniem

Czeczeńskie gangi, powiązane z prokremlowskim przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem, odgrywają coraz większą rolę w świecie przestępczości zorganizowanej w Niemczech – poinformował szef Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA) Michael Nagel.

W rozmowie z dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Nagel zaznaczył, że członkowie czeczeńskich gangów „nie są już tylko +żołnierzami+ innych organizacji przestępczych, ale przejmują całe dziedziny gangsterskiej działalności, w tym handel narkotykami, rabunki, kradzieże i fałszerstwa”.

W Berlinie czeczeńskie gangi w znaczącym stopniu kontrolują obecnie handel narkotykami. Służby bezpieczeństwa obserwują łącznie 200-250 osób z Czeczenii i Kaukazu Północnego, którym przypisują znaczącą rolę w przestępczości zorganizowanej w Niemczech.

W ocenie ekspertów zdobywanie przez nie coraz silniejszej pozycji to skutek „konsekwentnego stawiania na eskalację przemocy”.

„Gdy raz wejdą w walkę z konkurencją, nigdy już nie ustępują (…)” – podkreślił Nagel.

Dochody z nielegalnej działalności gangi coraz częściej inwestują w legalne przedsiębiorstwa, głównie w firmy ochroniarskie. Nowych członków rekrutują w stowarzyszeniach sportowych.

Jak pisze „FAZ”, „(niemieckie) służby bezpieczeństwa obserwują osobiste kontakty i finansowe powiązania między czeczeńskimi przestępcami w Niemczech a przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem”.

Nagel przestrzegł przed lekceważeniem zagrożenia ze strony tych organizacji i podkreślił, że należy odpowiednio wcześnie podjąć działania przeciw tym grupom, „nim te wypracują sobie stałą pozycję w Niemczech”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl