fot. pixabay.com

Prezydent Turcji: Porozumiałem się z Władimirem Putinem; Turcja stanie się hubem handlu gazem

Porozumiałem się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, w sprawie utworzenia w Turcji hubu handlu rosyjskim gazem; stworzymy taki ośrodek, by eksportować surowiec do Europy – ogłosił prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.

„Turcja będzie również hubem handlu gazem. Podczas naszego ostatniego spotkania porozumiałem się w tej sprawie z Putinem. Stworzymy tutaj hub, z tureckim gazem sprowadzanym z Rosji” – powiedział w Ankarze Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania z przedstawicielami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

„Putin ogłosił światu, że >>Europa może otrzymywać swój gaz przez Turcję<<” – przypomniał turecki prezydent.

W Europie coraz więcej obaw budzi kryzys energetyczny, ale Turcja „nie ma takiego problemu” – zaznaczył R. T. Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

Władimir Putin zaproponował R. T. Erdoganowi utworzenie w Turcji hubu gazowego podczas spotkania obu przywódców 13 października w Astanie przy okazji szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji. Rosyjski zbrodniarz wojenny zaznaczył, że szlak przez Turcję jest „najbardziej niezawodną drogą” transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej „wygórowanych” cenach.

„Razem z prezydentem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań. Mam nadzieję na utworzenie w najbardziej odpowiednim do tego miejscu międzynarodowego centrum dystrybucyjnego. Nasze instytucje przedstawią nam wyniki prac i wtedy podejmiemy kolejne kroki; tutaj naprawdę nie ma na co czekać” – mówił Recep Tayyip Erdogan dzień po spotkaniu w Astanie.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl