Mały Ruch Graniczny z Rosją nadal wstrzymany

Nie ma jeszcze warunków do odwieszenia Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim – ocenił wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. O przywrócenie z Rosją Małego Ruchu Granicznego zaapelowali do rządu na początku tygodnia politycy Platformy Obywatelskiej. W tej sprawie do resortu wpływają też listy.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że nie można drobnych interesów osób korzystających z tego ruchu zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo jest największą wartością. Musimy jeszcze analizować sytuację i monitorować ją. To oczywiście się dzieje, ale nie ma jeszcze warunków do tego, aby odwiesić Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim. Chcę poprosić tych, którzy piszą listy i występują w mediach i postulują, żeby niezależnie od okoliczności natychmiast przywrócić Mały Ruch Graniczny z Rosją, żeby zechcieli jednak pomyśleć nad tym bardziej wszechstronnie. Pomyśleć mniej regionalnie czy lokalnie, choć to oczywiście jest ważny wymiar, ale bardziej państwowo i patriotycznie. To co wiedzą pisząc te listy, to nie jest cała wiedza, jaka na ten temat istnieje, ale nie całą wiedzą można się niestety podzielić – powiedział Jarosław Zieliński.

Polska podjęła decyzję o zawieszeniu Małego Ruchu Granicznego z Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim od 4 lipca w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku Rosji taka decyzja nie zapadła.

RIRM

drukuj