Rosja: W. Putin przyjął w Soczi prezydenta Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Soczi z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem – poinformował dziś Kreml. Mówiąc o współpracy obu krajów „w walce z terrorystami na terytorium Syrii” Putin ocenił, iż „operacja wojenna rzeczywiście się kończy”.

Na początku spotkania, które odbyło się w poniedziałek, Putin złożył gratulacje Baszarowi el-Asadowi z powodu „rezultatów, jakie osiąga Syria w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi”. Jak dodał, „naród syryjski stopniowo zbliża się do ostatecznego, nieuchronnego rozgromienia terrorystów”.

Spotkanie w Soczi – jak poinformował Kreml – było roboczą wizytą Asada w Rosji. Putin wskazał, że celem jest przeprowadzenie dwustronnych „dodatkowych konsultacji” przed zaplanowanymi na środę jego rozmowami z prezydentami Turcji i Iranu. Najważniejszą kwestią – jak zaznaczył – jest teraz dalsze długoterminowe uregulowanie polityczne w Syrii. Przypomniał, że Rosja proponuje przeprowadzenie spotkania określanego jako „kongres narodów Syrii” i że Asad poparł tę ideę.

Z prezydentami Turcji i Iranu, Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim, Władimir Putin będzie w środę rozmawiał o konflikcie syryjskim.

Asad ocenił, że operacja wojskowa, którą Rosja zaczęła w Syrii przed dwoma laty, „przebiega bardzo pomyślnie”, dodając, że „wiele rejonów Syrii zostało wyzwolonych od terrorystów”. Operacja ta – kontynuował – „pozwoliła na postęp uregulowania politycznego w Syrii”; Rosja przyczyniła się do tego, by proces ten posunął się naprzód w – jak to ujął – „rozmaitych kierunkach”.

Syryjski prezydent zapewnił o „wdzięczności narodu syryjskiego” wobec Rosji i zauważył: „ministerstwo obrony Rosji było z nami przez cały ten czas”.

„Liczymy na poparcie Rosji, jeśli chodzi o zapewnienie nieingerencji graczy zewnętrznych w proces polityczny i o to, by z zewnątrz jedynie okazywano wsparcie dla procesu, który prowadzić będą sami Syryjczycy” – wskazał Baszar el-Asad.

Zapewnił, że jest gotów do dialogu „z tymi, którzy rzeczywiście są zainteresowani uregulowaniem politycznym”.

Putin w trakcie spotkania zapowiedział również, że we wtorek przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

PAP/RIRM

drukuj