Poroszenko: wizyta Putina na Krymie zaostrza sytuację

Nieuzgodniona z władzami Ukrainy wizyta prezydenta Władimira Putina na okupowanym przez Rosję Krymie to wyzwanie dla cywilizowanego świata, które oznacza dalsze zaostrzanie sytuacji w Donbasie oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

Wizytę Putina i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa na należącym do Ukrainy Półwyspie Krymskim, który w ubiegłym roku został zaanektowany przez rosyjskie władze, skrytykowała także ukraińska dyplomacja. MSZ w Kijowie przekazał Moskwie notę protestacyjną.

Przyjazd Putina na ukraiński Krym, który nie został uzgodniony z ukraińskimi władzami, jest wyzwaniem dla cywilizowanego świata i kontynuacją scenariusza zaostrzania sytuacji, realizowanego przez rosyjskich wojskowych i ich najemników w Donbasie – napisał Poroszenko na Facebooku.

Szef państwa ocenił, że takie wizyty oznaczają też pogłębianie militaryzacji Krymu, która prowadzi do jego dalszej izolacji. „Krym ma przyszłość, w tym turystyczną, jedynie w składzie Ukrainy” – dodał prezydent.

Ukraiński MSZ nazwał tymczasem wizytę Putina i Miedwiediewa „umyślnym złamaniem przez główne osoby Rosji kluczowych zasad prawa międzynarodowego”. Zażądał również wyjaśnienia przyczyn „demonstracyjnego braku szacunku” dla ukraińskich przepisów. MSZ przypomniał, że cudzoziemcy, którzy chcą odwiedzić „tymczasowo okupowany” Krym, powinni uzgadniać to z władzami Ukrainy.

MSZ Ukrainy podkreśla, że dokonywane przez Kreml próby interpretowania tych nieuzgodnionych wizyt (rosyjskich polityków) na Ukrainę w kategoriach podróży wewnętrznych są niepoważne. Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol były i pozostają nieodłączną częścią Ukrainy. Uważa tak cały cywilizowany świat, który ocenił działania Rosji, wprowadzając wobec niej sankcje – stwierdzono w oświadczeniu ukraińskiej dyplomacji.

Putin i Miedwiediew spędzą na Krymie dwa dni. W poniedziałek uczestniczyli w Jałcie w posiedzeniu prezydium Rady Państwowej Federacji Rosyjskiej. Zasiadają w niej szefowie obu izb parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji), liderzy frakcji w Dumie, pełnomocni przedstawiciele prezydenta w okręgach federalnych oraz przywódcy dziewięciu regionów tworzących Federację Rosyjską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl