fot. PAP/EPA

Grecja sprzedaje lotniska

Greckie lotniska idą pod młotek. Rząd w Atenach  oficjalnie zatwierdził sprzedaż czternastu  regionalnych lotnisk na rzecz niemieckiej firmy Fraport. Pieniądze z transakcji w wysokości miliarda dwustu tysięcy euro trafią na konto specjalnego funduszu, z którego Grecy będą spłacać długi.

To pierwsza prywatyzacja rządu Aleksisa Ciprasa. Wśród czternastu  lotnisk przeznaczonych do prywatyzacji jest lotnisko w Salonikach – drugim co do wielkości mieście Grecji, a także ważne dla turystyki lotniska na Korfu, Rodos oraz Santorynie i Mykonos na Cykladach.

– Sprzedaż lotnisk niemieckiej firmie za 1 lub 2 mld jest poniżej ich wartości, jeśli w ogóle można mówić o wartości rynkowej dla infrastruktury strategicznej państwa. Jest to konsekwencja narzuconych warunków spłaty zadłużenia i wydaj się, że tu nie chodzi o ratowanie Grecji, tylko o ratowanie prestiżu unii monetarnej w strefie euro – podkreślił dr Lech Jańczuk.

Jednym z warunków otrzymania kolejnych pożyczek o wartości 86 mld euro jest realizacja przez Grecję prywatyzacji. Program wyprzedaży majątku państwowego – według wierzycieli – ma przynieść Atenom dochody w wysokości 50 mld euro. Trzy czwarte z tej kwoty zostanie przeznaczone na spłatę długów i dokapitalizowanie greckich banków.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj