fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Nowy paszport upamiętni 100-lecie niepodległości Polski

Nowy polski paszport będzie upamiętniał 100-lecie niepodległości Polski – poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Prezes Wytwórni Papierów Wartościowych Jakub Skiba podkreślił natomiast, że będzie to jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów. Przemawiali oni wczoraj na wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nowy wzór paszportu ma pojawić się w 2018 r. Jego szata graficzna zmienia się co ok. 10 lat. Obecna obowiązuje od 2006 r., więc – jak wskazywał minister Błaszczak – najwyższy czas, aby przedstawić nową.

– Nowy wzór paszportu – oprócz zabezpieczeń, oprócz tego wszystkiego, co związane jest z utrudnieniem prób podrobienia tego dokumentu – również będzie zawierał bardzo ważne przesłanie związane ze stuleciem odzyskania niepodległości. Na 19 stronach paszportu zostaną umieszczone wizerunki, odniesienia do ludzi, zdarzeń, a także do tego wszystkiego, co związane jest z setną rocznicą odzyskania niepodległości. I ważne jest to, że po raz pierwszy w historii Polski 6 spośród tych wizerunków zostało wybranych przez wszystkich tych, którzy wzięli udział w głosowaniu – mówił szef MSWiA.

W nowym paszporcie znajdzie się 19 motywów graficznych. 6 z nich (spośród 13 przygotowanych przez zespół ekspertów) wybrano w głosowaniu, do którego mógł przyłączyć się każdy obywatel. Udział w nim wzięło ponad 700 tys. osób.

Najwięcej wskazań uzyskały motywy z Kopcem Czynu Niepodległościowego, Gabrielem Narutowiczem i orzełkiem legionowym. Wśród grafik wybranych przez ekspertów znalazły się m.in. motyw lwowski – Antosia Petrykiewicza, Bitwy Warszawskiej czy Grobu Nieznanego Żołnierza.

RIRM

drukuj