fot. PAP/EPA

Steinmeier ostrzega przed „wymachiwaniem szabelką” wobec Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł na łamach niedzielnego wydania „Bilda” przed ograniczaniem się w polityce wobec Rosji do wojskowego odstraszania i równoczesnego zaniedbywania dialogu. Jego zdaniem nie należy „wymachiwać szabelką”.

„Nie powinniśmy teraz podgrzewać atmosfery poprzez głośnie wymachiwanie szabelką i wojenne okrzyki” – powiedział Steinmeier.

– Myli się ten, kto uważa, że zwiększy bezpieczeństwo za pomocą symbolicznych parad czołgów na granicy wschodniej (NATO) – zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem, zgubne byłoby „zawężanie spojrzenia do aspektów militarnych i szukanie zbawienia jedynie w polityce odstraszania”. Historia uczy, że oprócz wspólnej woli do obrony musi istnieć gotowość do dialogu i kooperacji – napomniał niemiecki polityk.

Ministrowie obrony państw NATO potwierdzili we wtorek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki i rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Ostateczne decyzje mają zostać ogłoszone na szczycie Sojuszu 8 i 9 lipca w Warszawie. Cztery bataliony, które trafią do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Omówienie wywiadu Steinmeiera dla „Bilda” zamieściła w sobotę w swoim serwisie agencja dpa.

PAP/RIRM

drukuj