Bratysława: nieformalne spotkanie unijnych szefów MSZ

W Bratysławie odbędzie się dziś nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich. Tematami rozmów mają być m.in. sytuacja w Turcji, a także implementacja porozumień mińskich i dalsze kroki wobec Rosji.

Część państw Unii Europejskiej chciałaby zniesienia sankcji wobec Rosji, jednak sprzeciwiają się temu m.in. Polska i Niemcy.

To spotkanie jest kolejnym krokiem w przygotowaniach do szczytu Unii Europejskiej w Bratysławie, gdzie mogą zapaść ważne decyzje.

Dla Polski ważną kwestią jest utrzymanie sankcji wobec Rosji – ocenił dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.

Pod wpływem Polski, państw bałtyckich i Rumunii sankcje zostaną utrzymane. Jest to natomiast sytuacja dynamiczna w tym rozumieniu, że istnieje silne lobby w Unii Europejskiej złożone z państw śródziemnomorskich i poważnych sił w samych Niemczech, a także niestety takie głosy dochodzą z Grupy Wyszehradzkiej, by rozważyć zniesienie sankcji. To by było oczywiście krokiem zachęcającym Rosję do kolejnych agresji. Poświadczeniem tego, co swego czasu jeden z członków Rady Federacji, czyli izby wyższej parlamentu rosyjskiej, oświadczył w momencie, gdy ciało to dawało Putinowi prawo do wprowadzenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mówiąc o oczekiwanej reakcji Zachodu Putin powiedział: trochę pokrzyczą i przestaną – wskazał dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

W trakcie dzisiejszych tego typu rozmów – w odróżnieniu od obrad Rady ds. Zagranicznych – nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl