fot. pixabay.com

Słowacja: policja zna tożsamość 55 osób popierających zamach na premiera lub szerzących nienawiść

Szef MSW Słowacji, Matusz Szutaj Esztok, powiadomił, że od 15 maja, gdy doszło do próby zamachu na premiera Roberta Ficę, policja zarejestrowała 153 przypadki usprawiedliwiania tego czynu w internecie lub zdarzeń związanych z mową nienawiści. Ustalono tożsamość 55 osób.

Matusz Szutaj Esztok zapewnił, że bezkarne szerzenie nienawiści po próbie zabójstwa Ficy nie pozostanie niezauważone, a autorzy takich wpisów w internecie nie mogą liczyć na anonimowość. Poinformował, że od czasu próby zamachu na premiera kierowany przez niego resort współpracuje ze wszystkimi krajowymi instytucjami bezpieczeństwa oraz partnerami zagranicznymi. Współpraca ta obejmuje m.in. monitorowanie gróźb padających w przestrzeni publicznej.

Minister podkreślił, że śledztwa w tej sprawie obejmują także groźby wysuwane pod adresem prezydent Zuzany Czaputovej i przewodniczącego największej partii opozycyjnej Postępowa Słowacja (PS), Michala Szimeczki.

Do próby zamachu na słowackiego premiera doszło 15 maja w miejscowości Handlova, po zakończeniu wyjazdowego posiedzenia rządu. Fico został postrzelony w klatkę piersiową i brzuch. Przez kilka godzin był operowany w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Jego stan zdrowia jest stabilny, ale nadal poważny. W najnowszym komunikacie lekarze stwierdzili, że dochodzi do „lekkiej poprawy”.

Policja zatrzymała i postawiła zarzut usiłowania morderstwa z premedytacją 71-letniemu Jurajowi C. Sprawca uzasadniał swój czyn brakiem zgody z polityką słowackiego rządu. Tłumaczył, że nie miał zamiaru pozbawić Ficy życia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl