fot. wikipedia

Pikieta przed resortem kultury

Przed ministerstwem kultury odbyła się pikieta przeciwko odrzuceniu przez resort wniosku o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

W ubiegłym roku Prezydent Miasta Ostrołęki, złożył do Ministerstwa Kultury wniosek o wsparcie inwestycji. Został on jednak odrzucony.

Jak powiedział poseł ziemi ostrołęckiej Arkadiusz Czartoryski, resort kultury uzasadnił, że budowa tego muzeum jest niezgodna z polityką kulturalną państwa, a także nie ma zapotrzebowania na jego budowę.

– Jak można pisać, że jest to niezgodne z kulturalną polityką państwa, skoro dziś obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, a jest to przecież święto państwowe. Jeżeli są finansowane badania na łączce; jeżeli IPN drukuje wiele wydawnictw poświęconych „Żołnierzom Wyklętym”; jeżeli ukazują się filmy (może niewiele, ale jednak) – chociażby serial „Czas Honoru”, czy film o „Nilu”, czy „Inka 1946…”. Jednak należy podkreślić, że budowa muzeum „Żołnierzy Wyklętych” jest jednym z tych właśnie projektów kulturalnych, które mają na celu upamiętnienie tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Chcę to dzisiaj pod ministerstwem kultury powiedzieć – akcentował poseł Arkadiusz Czartoryski.

Wsparcie dla budowy muzeum deklarują zarówno osoby fizyczne jak i instytucje. Ostatnio uczyniła to wpływowa Federacja Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

RIRM

drukuj