Wojska ukraińskie w stanie gotowości bojowej

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył w sobotę, że wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.

Turczynow powiedział, że wzmocniono ochronę elektrowni atomowych, lotnisk, obiektów strategicznych i infrastruktury. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że jego kraj jest gotowy bronić swej suwerenności. Wyraził też przekonanie, że Rosja nie zdecyduje się na interwencję wojskową. Ostrzegł, że oznaczałaby ona początek wojny i koniec wszelkich stosunków z Moskwą.

Szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko opowiedziała się w sobotę za natychmiastowym zwołaniem Rady Najwyższej Ukrainy, a także za podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską – poinformowano na stronie internetowej Batkiwszczyny. Była premier uważa, że na posiedzeniu parlamentu należy podjąć szereg decyzji w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Rosja „chce unicestwić niepodległość Ukrainy, zmusić nas do kapitulacji” – oceniła. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Batkiwszczyny Tymoszenko postuluje, by zwrócić się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o niezwłoczne zwołanie jej posiedzenia w Kijowie, zaś do UE – o zwołanie Rady Ministrów UE albo szczytu UE na Krymie.

Rada Najwyższa Ukrainy powinna też – jak wskazuje Tymoszenko – zwrócić się do UE o „podpisanie w ciągu kilku dni umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, która już przeszła wszystkie niezbędne procedury wstępne i jest całkowicie gotowa do realizacji”. Zdaniem szefowej Batkiwszczyny należy potwierdzić natychmiastową gotowość Ukrainy do podpisania tej umowy.

Tymoszenko postuluje również „przyjąć apel do państw świata zachodniego z żądaniem natychmiastowego rozpoczęcia realizacji warunków Memorandum Budapeszteńskiego o gwarancjach bezpieczeństwa”. Memorandum podpisały w 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, wspólnie zobowiązując się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy oraz do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa.

Memorandum zostało podpisane w odpowiedzi na przekazanie przez Ukrainę strategicznej broni nuklearnej. „Nie jest nam potrzebna wojna, tylko strategia powstrzymania agresji” – podkreśliła Tymoszenko.

PAP

drukuj