fot. flickr.com

Rosyjskie media: studentka z Moskwy została zwerbowana w szeregi IS

19-letnia mieszkanka Moskwy została zwerbowana w szeregi Państwa Islamskiego – podało w piątek radio „Echo Moskwy”. Według mediów pochodząca z Dagestanu dziewczyna w marcu przerwała naukę na prestiżowej uczelni w stolicy i pojechała do Turcji, a następnie do Syrii.

19-latka nie zdradzała oznak radykalizmu religijnego, nie ubierała się według zasad islamu. Uczyła się dobrze, pracowała jako sprzedawczyni w luksusowym sklepie z odzieżą, brała udział w życiu studenckim. Na początku wiosny, nie poinformowawszy o niczym rodziców, pojechała do Turcji, a stamtąd dołączyła do IS.

Rodzice zwrócili się do służb specjalnych. Dziewczyna kontaktuje się z nimi, jednak nie reaguje na prośby i odmawia powrotu do domu – twierdzi matka, Marina Abdułłajewa. Rodzice Pitułaj twierdzą, że ich córkę zwerbowały dwie młode obywatelki Rosji poprzez popularny portal społecznościowy VKontakte.

„Echo Moskwy” podaje, że w Turcji rodzina poszukuje innej studentki z Moskwy, Marijam Ismmaiłowej. Na początku czerwca, przy próbie przekroczenia granicy turecko-syryjskiej, została zatrzymana 19-letnia Warwara Karaułowa, również studentka uczelni w Moskwie.

Według różnych danych w szeregach Państwa Islamskiego walczy od 2-5 tys. obywateli Rosji.

PAP/RIRM

drukuj