Związki Putina z producentem filmu o Smoleńsku

Amerykańskie Towarzystwo Geograficzne – właściciel telewizji, która wyemitowała film „Śmierć prezydenta” i Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne łączy ścisła współpraca.

Prezesem rosyjskiego towarzystwa jest bliski współpracownik Władymira Putina i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. To on był na miejscu już w dniu tragedii smoleńskiej i koordynował akcję „zabezpieczania” wraku, podczas której rosyjscy funkcjonariusze cięli piłami fragmenty samolotu i wybijali szyby w oknach.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, stwierdził, że współpraca ta mogła mieć wpływ na kształt filmu, dlatego trzeba tę sprawę wyjaśnić – dodał.

Powinniśmy wyjaśnić, czy rzeczywiście National Geographic jest w jakiś sposób nie tylko powiązane, ale być może nawet zależne od kapitału rosyjskiego. To byłaby sytuacja skandaliczna. Wynikało by z tego, że film o katastrofie smoleńskiej który został wyemitowany był pod wpływem nacisków – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Film „Śmierć prezydenta” wywołał oburzenie Polaków na całym świecie. Według prawników rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mogą w stosunku do producenta filmu podjąć kroki prawne.

Potrzebny jest jednak szerszy protest społeczny przeciwko oczernianiu Polski na arenie międzynarodowej i umacniania się kłamstwa smoleńskiego – stwierdził poseł Witold Waszczykowski.

To musiałby być szerszy front protestu niż tylko rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Musieli byśmy się odwołać do Polonii, aby ta wywarła większy nacisk. Przede wszystkim musiałaby być to akcja przypominająca nasze ogólnopolskie i światowe protesty przeciwko kłamstwu smoleńskiemu. Wydaje mi się, że należało by sięgnąć po wsparcie również do polityków, nie tylko tych którzy są w tej chwili zdeterminowani, aby wyjaśnić katastrofę smoleńską, ale również do tych, którzy chcą pokazać, że taki film szkaluje Polskę; jest bardzo jednostronny – zaznaczył poseł Witold Waszczykowski.

Po protestach Polonii, kanadyjski kanał National Geographic nie kupił produkcji o katastrofie smoleńskiej. Nie doszło także do  jego emisji.

 

Wypowiedź posła Witolda Waszczykowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj