fot. pixabay.com

Rosja: Darknet oferuje zachodnie szczepionki na COVID-19

W darknecie, czyli na internetowym czarnym rynku, pojawiły się oferty sprzedaży zachodnich szczepionek przeciw COVID-19 – twierdzą rosyjskie firmy komputerowe. Nie jest jasne, czy oferty nie są fikcyjne. Za handel szczepionkami grozi sześć lat więzienia.

Po „ciemnej stronie” internetu, gdzie kwitnie wszelkiego rodzaju nielegalny handel, coraz więcej jest ofert sprzedaży szczepionek Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna – powiedzieli specjaliści, którzy natrafili na 15 platform sprzedaży.

Za dawkę preparatu handlarze chcą średnio 500 USD, a płatności głównie przyjmowane są w bitcoinach. Według KasperskyLab oferty sprzedaży pochodzą z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Wielu ogłoszeniodawców już przeprowadziło od 100 do 500 transakcji – podały „Izwiestija”.

Proponowany przez sprzedawców sposób dostarczenia preparatu (pocztą z wykorzystaniem tzw. suchego lodu) budzi wątpliwości, czy taka przesyłka jest możliwa – zwraca uwagę dziennik „Kommiersant”.

Za nielegalny handel lekarstwami, które nie są w Rosji oficjalnie zarejestrowane, grozi kara więzienia. Oficjalnie w Rosji wciąż nie ma szczepionek zagranicznych przeciw COVID-19, a dostępne są tylko trzy preparaty krajowej produkcji. Trwa kampania szczepień przy użyciu rosyjskiego Sputnika V.

Kiedy dostępne będą szczepionki zachodnie, nie wiadomo. Szczepienia Sputnikiem V postępują zaś wolno. Dwie dawki preparatu przyjęło dotąd 2 mln Rosjan i tyle samo jedną dawkę. To zaledwie niecałe 4 procent populacji.

Władze uważają, że aby zapobiec trzeciej fali pandemii koronawirusa, należałoby zaszczepić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy co najmniej jedną czwartą ludności.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl