fot. pixabay.com

Węgry: Postępowanie przeciw stacji RTL Klub za film na rzecz tzw. związków par homoseksualnych

Rada Mediów Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) na Węgrzech wszczęła postępowanie przeciw telewizji RTL Klub za wyemitowanie reklamy na rzecz tzw. związków par homoseksualnych. Zdaniem Rady naruszono prawo do ochrony dzieci.

Rada uznała, że reklama jest odpowiednia tylko dla osób powyżej 16. roku życia i powinna była zostać wyemitowana po godz. 21.00.

Film, który trwa nieco ponad 5 minut, pokazuje tzw. pary homoseksualne, nauczycieli i socjologów mówiących m.in. o rzekomej tolerancji i o tym, że podstawą rodziny jest miłość, a dzieci z takich rodzin powinny być traktowane tak samo, jak wszystkie inne.

Reklamę przygotowała organizacja obrony praw homoseksualistów, która twierdzi, że film był istotnym elementem dialogu społecznego i nie zawierał elementów mogących w jakikolwiek sposób zagrozić nieletnim. Węgierski oddział RTL ocenił natomiast, że reklamę można pokazywać nie tylko osobom powyżej 16. roku życia i dlatego jej wyemitowanie było zgodne z prawem.

Parlament węgierski przyjął w listopadzie ub.r. poprawkę do konstytucji, w której zapisano m.in. ochronę małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

PAP

drukuj