Sejmowa komisja ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW

Kolejni funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanęli dziś przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Okazuje się, że służby zaniechały działań wobec syna ówczesnego premiera Donalda Tuska, który pracował dla Marcina P. w lotniczej spółce OLT Express.

Funkcjonariusze, którzy dziś zeznawali, nadzorowali bezpośrednio pracę świadka, który złożył zeznania przed komisją w poniedziałek. Była funkcjonariusz ABW mówiła, że sprawą Amber Gold zajmowała się od I kwartału 2012 r. i początkowo badała spółki lotnicze należące do Amber Gold, czyli m.in. spółkę OLT Express. Natomiast – według świadka – od maja lub czerwca 2012 r. czynności zarówno operacyjne, jak i procesowe w największej mierze prowadzone były przez delegaturę gdańską.

Te zeznania byłej funkcjonariuszki ABW rzuciły nowe światło na działalność Amber Gold, spółek lotniczych OLT, ale przede wszystkim delegatury ABW – powiedział wiceszef komisji śledczej ds. Amber Gold poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

– Do tej pory świadkowie, przede wszystkim przedstawiciele delegatury gdańskiej, twierdzili, że nie poruszają wątku lotniczego, ponieważ to było zastrzeżone dla delegatury stołecznej. Dlatego zajmowali się wyłącznie kwestiami związanymi z Amber Gold, a wątek lotniczy – bardzo potężny, związany z bezpieczeństwem państwa i narodowego przewoźnika, jakim jest i wówczas był PLL LOT – był zastrzeżony dla delegatury stołecznej. A ta delegatura nie robiła absolutnie nic w tej sprawie – zaznaczył Tomasz Rzymkowski.

Delegatura stołeczna ABW nie uzyskała w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych wiedzy na temat współpracy Michała Tuska z OLT Express – mówił przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zastępca naczelnika jednego z wydziałów stołecznej delegatury ABW.

Na pytanie przewodniczącej komisji, poseł Małgorzaty Wassermann, czy wątek lotniczy w ramach działań operacyjnych ABW był zlecony delegaturze stołecznej Agencji, funkcjonariusz mówił, że „delegatura stołeczna realizowała zadania związane m.in. z infrastrukturą lotniczą”. Funkcjonariusz podkreślił też, że wydział operacyjny nie otrzymał poleceń wszczęcia działań operacyjnych w stosunku do tzw. wątku lotniczego w sprawie Amber Gold.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl