Parlamentarzyści dyskutowali o walce ze smogiem przy wykorzystaniu źródeł geotermalnych

Politycy i eksperci rozmawiali dziś w Parlamencie na temat wykorzystania geotermii do zmniejszenia emisji gazów. W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kopalni Krupiński i technologii podziemnego zgazowania węgla.

Energia z wnętrza ziemi może posłużyć do ogrzania naszych domów a także produkcji prądu. Poprzez rozwój geotermii moglibyśmy poradzić sobie ze smogiem – wskazał poseł Jacek Wilk, przewodniczący parlamentarnego zespołu.

– Chcemy pokazać po prostu Polakom, że tutaj w zasięgu naszej ręki są zasoby, możliwości, które powinniśmy wykorzystać. Staramy się nakłonić rząd, próbujemy uświadomić opinię publiczną co do tego, żeby w tym kierunku właśnie się rozwijać i stworzyć na to odpowiednie programy, nakłady, pewną strategię rozwoju. Krótko mówiąc bazować na tym, co mamy, a nie na tym, że rzekomo mamy sprowadzać energię z zagranicy albo nośniki energii czy różne technologie do jej wytwarzania tylko bazować właśnie przede wszystkim na swoich rodzimych zasobach. To jest w interesie Polski, to jest ten kierunek, który dla dobra Polski i Polaków powinniśmy przede wszystkim rozwijać – powiedział Jacek Wilk.

Już wkrótce energia z wnętrza ziemi będzie wykorzystywana w Toruniu, gdzie trwa budowa ciepłowni geotermalnej. Inwestycja ma być oddana do użytku w styczniu 2020 r.

Odwierty powstały już 10 lat temu. Dotację na badania i rozwój geotermii zablokował jednak rząd PO-PSL. Gorąca woda z odwiertów trafi m.in. do mieszkańców. Największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wody, gdyż można je eksploatować przez wiele lat.

RIRM/TV Trwam News

drukuj