fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Rekordowo niska stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce

Stopa bezrobocia rejestrowanego w dalszym ciągu spada. GUS poinformował, że w listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 6,5 proc. W październiku wynosiła ona 6,6 proc. Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 1 milion 68 tys. osób.

Ekonomiści spodziewają się w kolejnych miesiącach jeszcze lepszych danych z rynku pracy. Jerzy Bielewicz, finansista, zauważa, że nasza gospodarka dalej przyspiesza, a co za tym idzie – bezrobocie będzie spadać.

– Bezrobocie będzie ciągle spadało, chociaż ilość pracy będzie wzrastała o wiele szybciej, niż te spadek bezrobocia, dlatego że posiłkujemy się tymi, co nie byli zarejestrowani na bezrobociu, a także pracownikami w zagranicy – tłumaczy Jerzy Bielewicz.

Dobre dane gospodarcze przekładają się także na finanse państwa.

Po listopadzie tego roku budżet państwa miał deficyt w wysokości 2,4 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. To nieco ponad 4 proc. deficytu przewidzianego w ustawie budżetowej na ten rok.

Ustawa dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł, ale zgodnie z zapowiedziami resortu finansów na koniec 2017 r. deficyt ma wynieść ok. 30 mld zł.

RIRM

drukuj