fot. pixabay.com

GUS: W II kwartale 2022 roku więcej rejestracji przedsiębiorstw niż w analogicznym okresie roku 2021

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że w II kwartale tego roku odnotowano większą liczbę zarejestrowanych przedsiębiorstw niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Liczba ta wyniosła 93 660 wobec 92 445 w roku poprzednim.

 W II kwartale tego roku mniej firm złożyło też wniosek o upadłość. Liczba upadłości wyniosła 80 i była o 4,8 proc. mniejsza niż rok temu.

Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że są to dobre dane w sytuacji wojny, jaka toczy się za wschodnią granicą.

To dobra wiadomość w okolicznościach kryzysu wojennego. W tamtym roku nie mieliśmy wojny i wychodziliśmy na prostą po pandemii. To się rozwijało bardzo dobrze do września, więc to oznacza, że mimo trudnych sytuacji pojawia się przestrzeń dla polskich przedsiębiorstw i to też wynika – moim zdaniem – z rosnącej konkurencyjności polskiej gospodarki –  zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.

W II kwartale br. wzrost rejestracji firm nastąpił m.in. w komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej. Spadek był w zakwaterowaniu, gastronomi, handlu, naprawie pojazdów, usługach, przemyśle i budownictwie. Jeśli mowa o upadłościach, wzrost nastąpił w handlu, naprawie pojazdów i usługach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl