fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: PKB w I kwartale br. wzrósł o 2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku

Produkt Krajowy Brutto w I kwartale bieżącego roku wzrósł o 2 proc. rok do roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, II kwartał br. przyniesie spadek PKB, ale jego skala jest trudna do oszacowania. Ograniczy ją proces odmrażania gospodarki. Według resortu, restrykcje przyjęte w walce z pandemią przełożyły się na bezprecedensowe ograniczenie aktywności gospodarczej w kwietniu – ponad 20-proc. spadki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Kryzys związany z pandemią jest coraz bardziej odczuwalny i przełoży się na wszystkie wskaźniki m.in. PKB i dotyczące bezrobocia – powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

– Możemy spodziewać się pogorszenia pierwotnych prognoz, które nie uwzględniały skali tego zjawiska i pomimo dobrych informacji po pierwszym kwartale, czyli informacji o tym, że PKB rósł w tym okresie, to jednak II i III kwartał będą takimi kwartałami, które wyraźnie pokażą tąpnięcie gospodarki. Jest to normalne następstwo i ważne tylko, by interwencje, które są podjęte ze środków publicznych, łagodziły skalę kryzysu, który się ujawni. Najprawdopodobniej pod koniec roku powinniśmy już odczuwać polepszenie sytuacji i próby odbudowy gospodarki w 2021 roku – ocenił dr Artur Bartoszewicz.      

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale wzrosły o 0,9 proc. rok do roku, a konsumpcja prywatna o 1,2 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,7 proc. rok do roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl