fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Dzięki darmowym lekom pacjenci zaoszczędzą ponad 310 mln złotych

Ponad 310 mln zł mogą zaoszczędzić polscy pacjenci. To efekt opublikowanego wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia projektu wykazu bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia.

Dotyczy on 1 tys. 129 preparatów i 68 substancji czynnych. Obejmuje leki, które obecnie są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową w wysokości 30 lub 50 proc.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej oraz niektóre pielęgniarki POZ.

W ocenie Elżbiety Piotrowskiej–Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, jest to dobra idea rządu, która będzie dużym wsparciem dla starszych osób.

– My się cieszymy i bardzo popieramy tę ideę, że leki dla seniorów powyżej 75 roku życia są bezpłatne i to na pewno taki ukłon ministerstwa. W wykazie jest wiele substancji czynnych właściwie na większość schorzeń, na które osoby starsze chorują, czyli na nadciśnienie, miażdżycę, hipercholesterolemię, cukrzycę. Naprawdę to popieram i cieszę się, że takie rozwiązanie dla osób starszych znalazły ministerstwo i rząd – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów nie jest jeszcze dokumentem ostatecznym. Zgodnie z przepisami wykaz taki ma być opublikowany do 1 września.

RIRM

drukuj