Darmowe badania medyczne w Lubelskiem

W 140 placówkach znajdujących się w woj. lubelskim można wykonać dziś bezpłatne badania lekarskie. Każdy ze zbadanych będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

„Profilaktyka po lubelsku” to akcja zorganizowana przez Lubelski Związek  Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Już po raz drugi podczas Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej w 140 przychodniach na terenie całego województwa lubelskiego można wykonać bezpłatne badania. Wśród nich jest m.in. morfologia krwi.

– Jest to jedno z podstawowych badań, które można wykonać u lekarza rodzinnego. Nawet jak czujemy się zdrowo, możemy przyjść co jakiś czas i to podstawowe badanie wykonać – mówi Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.

Koszty badań pokryją przychodnie. Każdy ze zbadanych będzie mógł również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

– Moim zdaniem, najważniejszy element tej akcji to docieranie do ludzi, którzy na co dzień nie przychodzą, tylko pojawiają się w sytuacji akcyjnej. Wtedy mogą u nas skorzystać z wczesnej diagnozy, a potem ewentualnie podjęć decyzję o staniu się dawcą szpiku – zaznacza Tomasz Zieliński.

W ramach akcji przewidziana jest również edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku.

W ubiegłym roku wydarzenie cieszyło się dużą popularnością. Wykonano ok. 5500 badań morfologii krwi i zarejestrowano blisko sześciuset potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku. Organizatorzy liczą, że w tym roku liczba zainteresowanych wzrośnie.


TV Trwam News/RIRM

drukuj