fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Psychiatrzy chcą kontynuacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Psychiatrzy chcą kontynuacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i nieprzenoszenia jego zadań do Narodowego Programu Zdrowia. Takie zmiany zakłada projekt ustawy o zdrowiu publicznym, którym dziś zajmuje się Sejm.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że zaproponowana zmiana przyczyni się do poprawy opieki psychiatrycznej w Polsce.

Nie zgadzają się z tym psychiatrzy. Jednogłośnie wyrazili oni sprzeciw wobec likwidacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego podczas nadzwyczajnego zebrania Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Również poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Zdrowia jest zdania, że likwidacja tego Programu, który dotychczas dawał nadzieję na kompleksową opiekę dostosowaną do potrzeb rodzin osób chorujących, jest błędem.

W czwartek, na wniosek posłów opozycji, przede wszystkim posłów PiS, o godz. 11.00 w Sejmie, odbywa się specjalna komisja na temat realizacji zadań Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Mam nadzieję, że minister zdrowia wycofa się z tej bezprzykładnej szkody, jaką chciał wyrządzić i chce wyrządzać likwidując ten Program – mówi Józefa Hrynkiewicz.

Badania pokazują, że ok. 1,5 mln Polaków zgłasza się rocznie do psychiatry. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących takiej pomocy może być jednak nawet dwukrotnie wyższa.

RIRM

drukuj