fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dwie farmy wiatrowe – 120 turbin? Nowy projekt Polenergii

120 turbin o łącznej mocy do 1 tys. 200 MW planuje postawić na Bałtyku grupa Polenergia. Mają to być dwie polskie morskie farmy wiatrowe.

Inwestycja nosząca nazwę „Bałtyk Środkowy III” ma zostać zrealizowana w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej na wysokości gmin Łeba i Smołdzino.

Całkowita powierzchnia farmy ma wynieść aż 117 km2 powierzchni i będzie to pierwsza tego rodzaju instalacja na terenie naszego kraju.

Dr Małgorzata Wnorowska, ekspert do spraw farm wiatrowych, podkreśla, że tak wielkich farm wiatrowych nie ma na świecie, a sam pomysł jest kontrowersyjny.

– Planowane dwie farmy morskie mają mieć łączną moc 1,2 GW, więc uzyskane – i możemy sobie to już porównać – tamte 245 MW jest rozłożone na siedem farm. Mówimy tu o dwóch farmach właśnie o takiej łącznej wysokiej mocy. To jest rekord światowy, bo w oddziaływaniu na środowisko, faunę, florę, klimat możemy właściwie jedynie tworzyć mniej lub bardziej optymistyczne scenariusze oparte na pewnych domysłach, bo takich wielkich farm i takich instalacji nie ma na świecie. Największa jest na Morzu Północnym i ona ma 500 MW. Takie instalacje morskie istnieją na świecie i dalej są rozbudowywane, ale wszędzie zachowywany jest istotny parametr w postaci odległości od brzegu. Wynosi on 25 km – mówi dr Małgorzata Wnorowska.

Odległość pomiędzy poszczególnymi wiatrakami ma wynieść do 1,5 km. Planowane rozpoczęcie produkcji energii wyznaczono na rok 2022.

Polenergia to polska spółka inwestująca w budowę farm wiatrowych. Grupa dysponuje obecnie siedmioma lądowymi farmami wiatrowymi. W planach firma ma kolejne podobne inwestycje.

RIRM

drukuj