fot. pixabay.com

Wzrost cen energii w Europie

Ceny energii elektrycznej rosną nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Powodem są m.in. wysokie koszty praw do emisji CO2 i kryzys gazowy.

Eurostat poinformował, że w I półroczu br. wzrost cen energii elektrycznej odnotowało 16 z 27 państw UE. Przyczyn jest wiele – wskazuje prof. Wojciech Suwała z Akademii Górniczo-Hutniczej.

– Oprócz energii elektrycznej, obserwowaliśmy ostatnio silny wzrost cen paliw, benzyny i oleju napędowego. Przed 2008 roku też mieliśmy bardzo wysokie ceny paliw. To są właśnie skutki działania normalnych praw rynkowych – ocenia prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała.

We wrześniu br. hurtowe ceny energii w Polsce były jednymi z najniższych na kontynencie. Rynki w Hiszpanii, Francji i w Niemczech notowały w tym samym czasie rekordowe skoki cen energii na giełdach. Były one wyższe nawet o 30–50 proc. w porównaniu do naszego kraju.

– W Polsce prawie 70 proc. energii elektrycznej wytwarza się z węgla kamiennego i brunatnego, które są dość dużymi źródłami emisji CO2, wskaźniki emisji CO2 na megawatogodzinę są wysokie. Oczywiście ten wzrost cen uprawnień emisji CO2  przeniósł się na ceny energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce – mówi prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała.

Ze strony państw członkowskich UE rośnie presja na Komisję Europejską, aby podjęła ona działania interwencyjne, które pozwolą na ustabilizowanie cen energii.

– Są grupy społeczne o niskich dochodach,  dla których udział kosztów energii w budżetach jest bardzo wysoki i dla których wzrost cen może być katastrofalny, w związku z tym należy im pomóc – tłumaczy prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała.

By wesprzeć tzw. odbiorców wrażliwych, pojawiły się odpowiednie projekty nie tylko w Komisji Europejskiej, ale również w polskim rządzie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl