fot. flickr.com

Ponad 35 tys. Polaków rocznie umiera z powodu ubóstwa energetycznego

Według badań jednego z naukowców Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, ponad 35 tys. Polaków rocznie umiera z powodu ubóstwa energetycznego. Potencjalne koszty ekonomiczne tych zgonów mogły wynieść ponad 210 mld zł.

Wspomniane liczby to wynik badań „Ubóstwo energetyczne – śmiertelność i jej koszt” za 2017 rok, które przeprowadził jeden z naukowców Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

W ramach walki ze smogiem przechodzimy z tanich źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, ale droższe. To może przyczynić się do drastycznego wzrostu zjawiska ubóstwa energetycznego, a co za tym idzie, także ofiar.

Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, zauważa, że pracownicy składów węgla spotykają się na co dzień z osobami, których nie stać na opał.

– W sezonie grzewczym szczególnie osoby starsze kupują węgiel, ale nie tonę, dwie czy trzy tony, czyli tyle, ile im potrzeba na dany sezon, tylko kupują worek węgla za np. 50 zł, czyli za tyle, ile w danym momencie mają. To są rzeczy, o których się nie mówi i których na co dzień nie widzimy, ale ludzie przeżywają w zaciszu swoich czterech ścian dramaty, czy kupić leki, czy wydać pieniądze na zakup paliwa w postaci węgla. To jest zatrważające, że takie rzeczy mają miejsce w XXI w. w cywilizowanym kraju – wskazał Łukasz Horbacz.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zwracała uwagę, że programy antysmogowe przyjmowane w województwach, które nie zakładają wsparcia, stanowią wręcz zagrożenie dla uboższych osób. Co więcej, w piecach spalane są także śmieci.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zrzesza ponad 100 największych firm, które zajmują się dystrybucją surowca przeznaczonego na opał.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl