fot. pixabay.com

GUS: Nadwyżka w handlu zagranicznym

W pierwszym kwartale tego roku Polska odnotowała nadwyżkę w handlu zagranicznym o wartości blisko 11 mld zł. Ponad 86 proc. polskiego eksportu trafia do krajów rozwiniętych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Pierwszy kwartał tego roku to znaczący wzrost dynamiki zarówno w eksporcie, jak i w imporcie. Wynika to bezpośrednio z polityki lockdownu, która wiosną ubiegłego roku była głównym sposobem na walkę z pandemią. Dynamika jest zatem liczona od niskiej podstawy. Polska w całym pierwszym kwartale odnotowała nadwyżkę w obrotach towarowych handlu zagranicznego w wysokości blisko 11 mld zł. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego to kwota 2 mld 400 mln euro. Łącznie polski eksport w tym okresie to blisko 299 mld zł. Z kolei import – blisko 288 mld zł.

„Najszybszy od czterech lat wzrost polskiego eksportu. Motorem wzrostu jest niezmiennie struktura polskiej gospodarki w dużej mierze oparta na przemyśle oraz odradzający się globalny popyt. W marcu zanotowaliśmy blisko o 21 proc. lepszy wynik r/r. W tym samym czasie import wzrósł o 18 proc.” – napisał na Twitterze Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

W okresie styczeń-marzec import w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrósł o 12,3 proc. Z kolei eksport – 14,6 proc. Głównym partnerem gospodarczym Polski pozostają Niemcy oraz kraje unijne. Udział Niemiec w eksporcie wzrósł o ponad 1 proc. W imporcie spadł o 0,1 proc. Dodatnie saldo w przypadku naszego zachodniego sąsiada to ponad 24 mld zł. Wśród głównych polskich partnerów odnotowany został spadek eksportu do Wielkiej Brytanii, a także w imporcie ze Stanów Zjednoczonych i Rosji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl