fot. pixabay.com

Raport: Istnieje tajne więzienie prowadzone przez prorosyjskich separatystów na terenie Donbasu

Na terenie Donbasu istnieje tajne więzienie prowadzone przez prorosyjskich separatystów, gdzie torturowani są ukraińscy więźniowie i jeńcy wojenni. Takie informacje zawiera najnowszy raport sporządzony na zlecenie europoseł PiS Anny Fotygi i frakcji EKR w PE.

Dokument opiera się na zeznaniach kilkunastu byłych więźniów. Z ich relacji wynika, że w jednej z dzielnic Doniecka funkcjonuje tajne więzienie śledcze tzw. Izolacja. Nazwa wzięła się od opuszczonej fabryki materiałów izolacyjnych, obecnie przetrzymywani są tam jeńcy wojenni. Warunki jakie panują w tzw. Izolacji opisuje raport, który dziś po południu zostanie zaprezentowany.

Dokument jest wstrząsający – powiedział europoseł PiS, Anna Fotyga. Jak poinformowała podczas prezentacji zostaną też odtworzone nagrania zeznań więźniów, którzy byli torturowani przez prorosyjskich separatystów.

– Jest prowadzone tajne więzienie śledcze, gdzie są przetrzymywani aresztowani cywile, ludność pochodzenia ukraińskiego, dokonywane są tortury. Utajone są personalia osób, które zeznawały. Dzisiaj podczas prezentacji pokazane zostaną nagrania osób, które zeznają w jaki sposób prowadzone były przez separatystów tego typu procedury, w jaki sposób byli torturowani, czy te tortury były zarówno torturami fizycznymi jak i psychicznymi – mówiła Anna Fotyga.

Europoseł Anna Fotyga, zaznaczyła również, że raport to kolejny dowód, że na terenie Donbasu dochodzi do poważnych naruszeń praw człowieka.

Jedna z gazet podała, że w tzw. Izolacji było więzionych 3 tys. 500 osób, z czego prawie połowa to cywile.

RIRM

drukuj