fot. flickr.com

Kanada: Po ponad 1000 dniach w chińskim więzieniu dwóch Kanadyjczyków wróciło do kraju

Kanadyjczycy Michael Spavor i Michael Kovrig, którzy od grudnia 2018 roku byli więzieni w ChRL pod zarzutem szpiegostwa, wrócili w sobotę do kraju – poinformowała kanadyjska telewizja CTV. Mężczyzn uwolniono po wypuszczeniu z aresztu domowego w Kanadzie wiceprezes chińskiego koncernu Huawei, Meng Wanzhou.

Michael Spavor i Michael Kovrig przylecieli w sobotę rano czasu lokalnego na lotnisko w Calgary samolotem kanadyjskich sił powietrznych. Podczas lotu towarzyszył im ambasador Kanady w Pekinie Dominic Barton, a na lotnisku powitał ich premier Kanady Justin Trudeau.

W piątek Trudeau poinformował o zwolnieniu mężczyzn z chińskiego więzienia. Jak przekazała CTV zrobił to dopiero, gdy samolot ze Spavorem i Kovrigiem na pokładzie opuścił chińską przestrzeń powietrzną.

Wcześniej sąd w Vancouver zakończył postępowanie ekstradycyjne wobec Meng. Kobietę zatrzymano w Kanadzie w grudniu 2018 roku na wniosek władz USA. Od tego czasu przebywała w areszcie domowym. Amerykańscy prokuratorzy zarzucali jej oszustwa finansowe, które mogły również prowadzić do złamania sankcji przeciwko Iranowi. W piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził, po porozumieniu się stron, warunkowe zawieszenie postępowania będącego podstawą do ewentualnej ekstradycji.

Samolot wywożący dwóch Kanadyjczyków z Chin wystartował niemal w tym samym momencie, w którym w powietrze wzniosła się maszyna wioząca Meng do Chin – informuje CTV.

Będący przedsiębiorcą Spavor i pracujący dla organizacji pozarządowej były dyplomata Kovrig zostali zatrzymani w Chinach kilka dni po aresztowaniu na lotnisku Vancouver Meng. Obaj zostali w tym roku osądzeni za rzekome szpiegostwo: Spavorowi wymierzono karę 11 lat więzienia, wyrok w sprawie Kovriga jeszcze nie zapadł

Władze Chin utrzymywały, że między zatrzymaniem Kanadyjczyków i Meng nie ma związku, ale wyraźnie dawały do zrozumienia, że uwolnienie wiceprezes Huawei pomogłoby też Spavorowi i Kovrigowi – zauważa CTV.

Będące podstawą zwolnienia Meng porozumienie między prokuratorami z amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości i prawnikami Huawei było poprzedzone wielotygodniowymi negocjacjami, w których uczestniczyli również przedstawiciele rządu Kanady – informuje telewizja.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl