fot. https://www.facebook.com/BarbaraNowakMalopolskiKuratorOswiaty

[TYLKO U NAS] B. Nowak o dotychczasowym funkcjonowaniu szkół w roku szkolnym 2021/2022 w dobie pandemii: Na szczęście nie sprawdziły się najczarniejsze scenariusze

Na szczęście nie sprawdziły się najczarniejsze scenariusze, że będziemy mieli kolejne lockdowny, które poskutkują przejściem na zdalne nauczanie. Wszyscy przed tym drżymy, bo nie chcemy zdalnego nauczania, bo już nam go zupełnie wystarczy. Konsekwencje izolacji połączonej ze zdalnym nauczaniem będziemy jeszcze długo ponosić, szczególnie źle odbiło się to na naszych uczniach. Patrząc z perspektywy Małopolski, mamy pojedyncze przypadki klas funkcjonujących niestacjonarnie, bo jedna osoba zachorowała lub ma po prostu pozytywny test. Mam nadzieję, że sytuacja nie będzie się pogarszać, a stanie się coraz lepsza – zaakcentowała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Powoli kończy się pierwszy miesiąc roku szkolnego 2021/2022. Wszyscy spoglądali na początek nowego roku szkolnego z niepokojem, bowiem politycy i główne media przez całe wakacje straszyły Polaków kolejną falą pandemii. Do sprawy odniosła się Barbara Nowak.

– Na szczęście nie sprawdziły się najczarniejsze scenariusze, że będziemy mieli kolejne lockdowny, które poskutkują przejściem na zdalne nauczanie. Wszyscy przed tym drżymy, bo nie chcemy zdalnego nauczania, bo już nam go zupełnie wystarczy. Konsekwencje izolacji połączonej ze zdalnym nauczaniem będziemy jeszcze długo ponosić, szczególnie źle odbiło się to na naszych uczniach. Patrząc z perspektywy Małopolski, mamy pojedyncze przypadki klas funkcjonujących niestacjonarnie, bo jedna osoba zachorowała lub ma po prostu pozytywny test. Mam nadzieję, że sytuacja nie będzie się pogarszać, a stanie się coraz lepsza. Obecnie mamy sezon grypowy i obawiam się, że grypa także będzie zaliczana do sytuacji, których się boimy, czyli zakażenia COVID-19 – mówiła małopolska kurator oświaty.

Resort edukacji i nauki przedstawił jakiś czas temu propozycje dot. pracy nauczyciela.

– Od bardzo dawna ubolewałam nad tym, że nauczyciel był i jest do tej pory bardzo źle wynagradzany. Często jest tak, iż zarobki nauczyciela pracującego bardzo długo i bardzo dużo, który poświęca czas rodzinny na spotkania z uczniami, że jego zarobki były i są dalej bardzo kiepskie. Ogromnie się ucieszyłam, kiedy pan minister Przemysław Czarnek podjął trud wynegocjowania poważnej zwyżki finansowej dla nauczycieli. Jeżeli młody nauczyciel zaczynający pracę w zawodzie otrzymywał brutto mniej niż 3000 złotych, to to naprawdę była nędza. To odstraszało wiele osób, które chciałyby podjąć ten zawód – powiedziała gość Radia Maryja.

– Patrząc na proponowaną tabelę płac, mogę powiedzieć, że w mojej ocenie jest to nareszcie godne potraktowanie nauczyciela poprzez godny zarobek. To rzecz, która jest dla mnie pierwszorzędna. Ogromnie się cieszę, iż można było otrzymać taką obietnicę dot. zarobków dla nauczycieli. Wiem oczywiście, jakie w tej chwili są zarzuty wobec planu i powiem, że nie ze wszystkim się zgadzam – dodała.

Jedna z propozycji Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczy zajęć pozalekcyjnych.

– Mamy sytuację, w której (zwłaszcza po okresie izolacji) uczniowie wracają do szkoły i bardzo potrzebują bliskości nauczyciela, który nie tylko im pomoże w rozmowach polekcyjnych, ale byłby z nimi długo po lekcjach. Pomysł, żeby nauczyciel był zobligowany do przebywania z uczniami poza lekcjami, uważam za bardzo dobry – wskazała Barbara Nowak.

Resort odpowiedzialny za edukacje chce także zwiększenia pensum nauczycielskiego, co nie podoba się związkom zawodowym.

– Jestem przekonana, że jakieś zwolnienia będą, bo jeśli zwiększa się pensum, muszą być tego konsekwencje. Uważam, że właśnie po to są tego typu negocjacje, żeby wraz z ministerstwem wypracować rozwiązania, które pozwolą na kilka ruchów, czyli przykładowo żeby grupa, która chce szybciej odejść na emeryturę, mogła z tego skorzystać. Bardzo poważnym zadaniem jest to, aby zastanowić się, gdzie pracę mogliby podjąć ci nauczyciele, którzy utraciliby pracę. Mamy wiele instytucji chociażby kultury, w których mogliby się oni odnaleźć, więc naprawdę można dopracować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich – podsumowała Barbara Nowak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Barbary Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl