fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Ze wszech miar musimy szanować i cenić środowiska intelektualne

Ze wszech miar musimy szanować i cenić środowiska intelektualne: profesorów, doktorów i studentów, że im się chce kształcić. Dzięki temu, że Radio Maryja tak mocno otworzyło się na środowiska naukowe, można było się zabezpieczać, żeby otworzyć drogę do nowej Polski – mówił „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL.

Radio Maryja w ciągu 30 lat swojego funkcjonowania skupia się na rozwijaniu różnych dziedzin życia. Jednym z obszarów działania rozgłośni jest służba kulturze i nauce.

– To są dziedziny kluczowe dla życia człowieka i rozwoju społeczeństwa. Trudno przecenić rolę Radia Maryja, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę początki, które nastąpiły zaraz po upadku komunizmu, a komunizm zniszczył, zdeformował edukację i naukę – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Ich wykoślawienie miało służyć wprowadzaniu w życie utopijnej, totalitarnej ideologii komunistycznej.

– Bez zaplecza intelektualnego w postaci profesorów, pracowników naukowych, zwłaszcza w dziedzinie humanistyki, trudno byłoby się odbić od tamtych czasów, chociaż wiemy, że trwało to długo i nadal jeszcze trwa. Mimo wszystko, dzięki temu, że Radio Maryja tak mocno otworzyło się na środowiska naukowe, zło, kłamstwo – to wszystko, co pomaga systemom totalitarnym nas zniewolić – było sukcesywnie odsłaniane i dzięki temu można było się jakoś zabezpieczać, żeby otworzyć drogę do nowej Polski – mówił prof. Piotr Jaroszyński.

Zmiana ta – skutkująca m.in. dzisiejszym oporem Polski wobec kolejnych groźnych ideologii – zdaniem kierownika Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL nie odbyłaby się, gdyby nie wszechstronny rozwój Radia Maryja i budowanie środowisk troszczących się o kulturę i naukę.

– Otwieranie się na środowiska w Polsce i poza granicami naszego kraju jest szalenie ważne, gdyż to pokazuje nam potencjał intelektualny, jaki w nas tkwi, który swoje ujście znajduje w nauce i to nauce uprawianej w skali międzynarodowej. Okazało się, że możemy brać w tym udział – podkreślił gość Radia Maryja.

Pomaga w tym fakt, że Rodzina Radia Maryja przekracza granice pomiędzy państwami, a nawet kontynentami. Wszędzie tam, gdzie są Polacy, tworzą się środowiska skupione wokół dzieła o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Warto to podkreślić, zwłaszcza że te inicjatywy są oddolne, organiczne. To nie jest tak, że ktoś przyjedzie, narzuci jakiś schemat, ustanowi instytut i wszystko działa. U nas to wszystko się dzieje oddolnie. Ludziom trzeba tylko uświadomić ich potrzeby, pokazać, jak można pewne rzeczy lepiej robić, jak można je poprawić – zwrócił uwagę prof. Piotr Jaroszyński.

Radio Maryja i dzieła z nim związane – w szczególności Akademia Kultury Społecznej i Medialnej – toczy także walkę o młode pokolenie. Do właściwego edukowania młodzieży, zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, potrzeba mądrych, nie bojących się wyzwań intelektualistów. Środowisko Rodziny Radia Maryja skutecznie stara się skupiać takie osoby.

– Ze wszech miar musimy szanować i cenić środowiska intelektualne: profesorów, doktorów i studentów, że im się chce kształcić, rozwijać, bo to jest skarb na całe życie – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z prof. Piotrem Jaroszyńskim w „Aktualnościach dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl