fot. flickr.com

MEN: Projekt podstawy programowej skierowano do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Nowa podstawa ma obowiązywać po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Ustawy oświatowe czekają na podpis prezydenta.

Projekt dotyczący podstawy programowej obejmuje przedszkola, 8-letnie szkoły podstawowe, szkoły branżowe I stopnia, szkoły specjalne i szkoły policealne.

Poseł Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży podkreśla, że przygotowanie nowej reformy odbywa się zgodnie z harmonogramem.

 – Czekamy na podpis prezydenta pod przyjętymi przez Sejm i Senat ustawami. Wszystko odbywa się zgodnie z planem i harmonogramem. Także w zgodzie z tym, co zakładaliśmy przebiega przygotowanie podstaw programowych, które w tej chwili MEN skierowało do konsultacji. Istotą naszej reformy edukacji jest to żeby przywrócić właściwe kształcenie ogólne, aby zwiększyć kształcenie przedmiotowe. Chcemy też stworzyć prawdziwe szkoły, które będą przygotowały efektywnie do rynku pracy młodych ludzi, będą to szkoły branżowe I i II stopnia – zaznacza poseł Marzena Machałek.

Zgodnie z zapowiedzianą reformą edukacji zostaną zlikwidowane gimnazja. Przeciwko zmianom protestuje m.in. ZNP, który obawia się zwolnień nauczycieli.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

RIRM

drukuj