fot. flickr.com

Parlament rozpoczyna proces wyłaniania nowego prezesa IPN

W Sejmie trwa posiedzenie komisji sprawiedliwości, która ma zaopiniować kandydaturę dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wniosek o jego powołanie na stanowisko skierowało kolegium IPN. Historyk ma zastąpić obecnego prezesa instytucji dr. Jarosława Szarka.

27 kwietnia odbyło się posiedzenie Kolegium IPN, na którym miały miejsce rozmowy z kandydatami na stanowisko Prezesa Instytutu. Po zadaniu im pytań i długich obradach Kolegium IPN uznało, że najlepszym kandydatem jest dr Karol Nawrocki, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Teraz pytania będą zadawać posłowie z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Dr Nawrocki przekonuje, że jego wizja działalności IPN mieści w sobie różne poglądy i wartości, które mają wspólny mianownik – patriotyzm i dbałość o prawdę historyczną.

Mój katalog bohaterów narodowych i narodowej pamięci mieści szerokie spectrum tych polskich polityków, działaczy społecznych czy ojców niepodległości, którzy służyli wolnej, niepodległej, suwerennej RP. Mieści się w nich i antykomunista, socjalista, narodowiec i państwowiec, zresztą pięknie rysują ten ponad polityczny podział walki o niepodległą Rzeczpospolitą nasi ojcowie niepodległości, gdzie jest Roman Dmowski i Józef Piłsudski. W tym kontekście politycznym chciałem zaoferować swoją kandydaturę, swoją działalność społeczną, zawodową – akcentuje  dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wybierany jest przez Sejm za zgodą Senatu bezwzględną większością głosów na okres 5 lat.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl