fot. PAP/Marcin Obara

Sejm: pracę nad rozwiązaniami zabezpieczającymi małe i średnie firmy

W Sejmie ma odbyć się dzisiaj posiedzenie Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Posłowie będą rozmawiać o rozwiązaniach prawnych, mających zabezpieczyć małe i średnie firmy.

W spotkaniu ma wziąć udział minister rozwoju, wicepremier Mateusz Morawiecki. Członkowie zespołu chcą go prosić o przyspieszenie prac wprowadzających odpowiednią ustawę.

Nowe rozwiązania mają zapobiec sytuacjom, w których przedsiębiorcy są karani w związku ze zmieniającą się wykładnią prawa.

Poseł Adam Abramowicz, szef parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, mówi, że sprawiedliwe prawo musi chronić uczciwych przedsiębiorców, a nie narażać ich na straty.

Często bywa tak, że przedsiębiorcy, mając interpretacje indywidualne albo praktykę stosowaną przez organy skarbowe dotyczącą pewnych problemów podatkowych, znając tę praktykę, stosowali to prawo według właśnie takich interpretacji. Ministerstwo Finansów zmieniało następnie tę interpretację i przychodziły kontrole, które kilka lat wstecz sprawdzały, jak ci przedsiębiorcy stosowali prawo. Oczywiście po zmianie tej interpretacji okazywało się, że oni w dobrej wierze stosowali te interpretacje tak jak myśleli, że jest to dobre. Wiele firm zostało w ten sposób zlikwidowanych – wskazuje Adam Abramowicz.

Nowe przepisy stanowią element szerszego programu zmian dla przedsiębiorców przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju.

Obok niekarania firm ze względu na zmianę wykładni prawa, reforma zawiera m.in. przekształcenie ordynacji podatkowej.

RIRM

drukuj