MEN wspiera samorządy w utworzeniu laboratoriów w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej rusza ze wsparciem dla samorządów w kwestii wyposażania szkół w laboratoria. Resort we współpracy z Centrum Nauki Kopernik proponuje tu np. Modułowe Pracownie Przyrodnicze pt. „Woda”.  

Projekt Modułowych Pracowni Przyrodniczych to kolejna, po rządowym programie Aktywna Tablica, odpowiedź MEN na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków nowoczesnego kształcenia.

– Mamy ogromną przyjemność poinformowania państwa, że stworzyliśmy 4-letni program Laboratoria Szkolne. To jest 320 mln zł. Jest to dedykowane tak jak Aktywna Tablica, czyli do każdej szkoły – poinformowała szefowa MEN Anna Zalewska.

Na zamówienie Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centrum Nauki Kopernik przygotowało propozycję nowoczesnego sposobu kształcenia uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

– Podjęliśmy takie działania. Rozpoczęliśmy pracę nad różnymi projektami – dodała minister edukacji.

Centrum Nauki Kopernik opracowało i wyprodukowało pilotażową już serię pierwszego modułu pt. „Woda”. Każdy z nich zawiera sprzęt i narzędzia pozwalające wszystkim uczniom w klasie przeprowadzać proste, bezpieczne doświadczenia. Moduły są przykładem rozwiązania, z którego samorządy mogą skorzystać, ale nie muszą. Jest to propozycja dobrowolna – wskazała Anna Dziama, dyrektor Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

– Ten zestaw umożliwia pracę metodą badawczą na lekcjach bardzo różnych przedmiotów. Poczynając od przyrody w klasie IV, poprzez biologię i geografię w klasie V i VI, i łącznie z chemią i fizyką w klasie VII i VIII – powiedziała Anna Dziama.

Wszystko po to, żeby oddać aktywność w ręce ucznia – zwrócił uwagę współtworzący moduł „Woda” Jacek Błoniarz z Centrum Nauki Kopernik.

– W wielu polskich szkołach jest tak, że eksperyment pojawia się i to już jest dobrze. Natomiast niestety najczęściej wykonuje go nauczyciel lub nauczycielka. Nam bardzo zależy na tym, żeby eksperyment oddać w ręce ucznia – zaznaczył Jacek Błoniarz.

W najbliższym czasie pojawią się nowe moduły, m.in. związane z powietrzem.

Koszt takiego modułu to ok. 1000 zł. W wyposażeniu szkół w laboratoria przyrodnicze pomoże ministerstwo. W tym roku resort ma przeznaczyć na ten cel ok. 80 mln zł z rezerwy 0,4 proc. części oświatowej subwencji ogólnej na 2018 r.

Dobrze wyposażone laboratorium to – jak powiedział ks. Jerzy Babiak, dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu – podstawa do dobrego kształcenia.

– Ważne jest to, że jest pomysł, że znajdują się środki. Pozostaje tylko sobie i wszystkim dyrektorom i uczniom polskich szkół życzyć tego, żeby nasze pracowanie były jak najlepiej wyposażone i spełniały te oczekiwania i pomagały nauczycielom przekazywać w sposób jak najbardziej efektywny wiedzę – zaznaczył ks. Jerzy Babiak.

Wnioski o wsparcie finansowe samorządy mogą składać do połowy czerwca. Program dofinansowania wyposażenia pracowni jest zaplanowany na 4 lata

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl