fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Szkoły gotowe na „podwójny rocznik”

W związku z niżem demograficznym podwójny rocznik nie jest dużym rocznikiem, szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów – oświadczyła szefowa MEN, Anna Zalewska.

Chodzi o uczniów, którzy są obecnie w I klasie gimnazjum i VI klasie szkoły podstawowej. W 2019 r. będą oni ubiegać się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych.

Łącznie w obu rocznikach jest ok. 720 tys. uczniów, podczas gdy jeden rocznik to ok. 350 tys. uczniów.

Minister Anna Zalewska na antenie Polskiego Radia zapewniła, że roczniki te „absolutnie nie będę pomieszane”. Jak mówiła, zostanie przeprowadzona dla nich specjalna rekrutacja.

– Będą klasy dedykowane już w szkołach średnich, ponadpodstawowych. Będzie oczywiście kontynuacja szkoły ponadgimnazjalnej dla dzieci po ósmej klasie i po trzeciej klasie gimnazjum. Musieliśmy z szacunku dla dzieci, w dbałości o ich rozwój. Uspakajamy rodziców – powiedziała Anna Zalewska.

Reforma edukacji, w ramach, której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się 1 września 2017 r. Dzieci będą uczyły się w 8-letniej szkole podstawowej. Do wyboru będą miały 4 letnie liceum, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane.

RIRM

drukuj