fot. twitter.com

PAIH: 200 tys. zł dla MŚP zainteresowanych wejściem na rynki Kanady, Kazachstanu i ZEA

Mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać grant w wysokości 200 tys. zł oraz pomoc przy weryfikacji strategii wejścia na rynki Kanady, Kazachstanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach konkursu Polskie Mosty Technologiczne – poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Jak wskazała Angelika Wójcik z PAIH, pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany organizatorów programu w tym roku. Agencja musiała przełożyć uruchomienie pierwszego naboru w ramach PMT z połowy marca na początek lipca.

Stawką w programie Polskie Mosty Technologiczne (PMT), który rusza 14 lipca, jest grant w wysokości 200 tys. zł w postaci pomocy de minimis oraz opracowanie i weryfikacja strategii wejścia na międzynarodowe rynki dla małych i średnich firm.

Szefowa projektu w PAIH przypomniała, że konkurs składa się z etapu krajowego i zagranicznego. Nabór poprzedza seminarium przygotowawcze dla firm.

„Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków przyjdzie kolej na warsztaty tworzenia «szytej na miarę» strategii” – wyjaśniła.

Przedsiębiorców mają wspierać krajowi i zagraniczni eksperci.

Agencja zaznaczyła, że pierwszy tegoroczny konkurs w ramach PMT dotyczy wsparcia ekspansji na rynki Kanady, ZEA i Kazachstanu, który debiutuje w programie PTM.

„Kazachstan zajmuje 25. lokatę w rankingu wolności gospodarczej (Doing Business) i od kilku lat notuje kilkuprocentowy wzrost PKB. Jednak polscy przedsiębiorcy dotąd nie korzystali chętnie z tego potencjału” – wyjaśniła Angelika Wójcik i przypomniała, że kraj ten zajmuje 50. miejsce na liście kierunków naszego eksportu.

Szefowa biura PAIH w Nur-Sułtanie Julia Horodecka, cytowana we wtorkowym komunikacie PAIH, zwróciła uwagę, że Kazachstan jest jedynym krajem w Azji Środkowej, który zawarł umowę o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską.

„Władze Kazachstanu są zainteresowane budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Zależy im również na dywersyfikacji gospodarki, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się inne sektory” – wskazała i dodała, że nasi przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi inwestycyjne.

Według niej wśród branż, w które warto inwestować na tamtejszym rynku są: budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, IT, ICT. Przestrzegła, że rynek kazachski jest podatny na wahania kursu lokalnej waluty.

„Przedsiębiorcy powinni przed nawiązaniem współpracy z lokalnymi partnerami właściwie zabezpieczyć interesy firmy” – podkreśliła.

Granty z naborów na rynki Kanady i ZEA w 2018 roku zostały przyznane 30 firmom, w ubiegłym roku rekomendację do wsparcia otrzymało 43 wnioskodawców.

Konkurs Polskie Mosty Technologiczne był organizowany dziewięciokrotnie; do tej pory wystartowało w nim ponad 900 polskich firm, a grant otrzymało blisko 300. PAIH podkreśliła, że część firm, która brała udział w ubiegłorocznym naborze podpisała kontrakty za granicą, inne czekają na finalizację negocjacji, które przerwała pandemia COVID-19.

„Planujemy uruchomienie kolejnych rund konkursowych w tym roku, jednak będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach” – wskazała Angelika Wójcik.

Program Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl