fot. flickr.com

Dodatkowe środki dla powiatowych szpitali 

Szpitale powiatowe dostaną dodatkowe 344 miliony złotych. Pieniądze trafią do 373 placówek w całej Polsce. W przypadku Śląska będzie to kwota 46 mln dla 44 szpitali.

To kolejna w tym roku transza wzrostu ryczałtu dla szpitali. Wcześniej dodatkowe pieniądze trafiły między innymi na chirurgię onkologiczną i opiekę hospicyjną. 

– Konsekwentnie krok po kroku zwiększamy finansowanie w ochronie zdrowia, zwiększamy bezpieczeństwo obywateli – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Na Śląsk trafi prawie 46 milionów złotych. Wsparciem zostaną objęte 44 placówki w regionie. 

– Szpitale referencyjne I i II stopnia otrzymają dodatkowe wsparcie do ryczałtu na finansowanie swoich placówek. To, Szanowni Państwo, oznacza, że będą one mogły swobodnie dysponować tymi środkami na potrzeby, które zarządy czy też dyrekcja wskaże w swoim zapotrzebowaniu – dodaje.

Środki mogą trafić na wzrost wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, a także na doposażenie, sprzęt i administrację. 

– To są środki, które mają ulżyć w często niełatwym trudzie zarządzania placówkami zdrowia – podkreśla wojewoda śląski. 

I tak się zapewne stanie.

Dla nas każdy wzrost przychodów, każdy pieniądz jest niezmiernie ważny. Potrzeby szpitala są ogromne – wskazuje wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju Maria Zawada.

Szpitale otrzymają od 500 tys. do 3 mln zł. Pieniądze zostaną uruchomione już we wrześniu.

– Faktury, które będą wystawione w październiku – te świadczenia będą już uwzględnione w tej zwyżce. Także już 9/12 tej kwoty będzie do wzięcia za wrzesień, czyli płacona fakturą w październiku, a później kolejne 3 miesiące po 1/12 środków – mówi p.o. dyrektora śląskiego oddziału NFZ Piotr Nowak.

Łącznie w całej Polsce na wsparcie dla szpitali powiatowych trafi dodatkowa pula 344 milionów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj