fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie

Szpital w Gnieźnie będzie nosił imię Pomnika Chrztu Polski. Jednocześnie trwa szukanie pieniędzy na dokończenie budowy placówki. Ostatnio na ten cel z budżetu państwa udało się pozyskać 5 milionów złotych.

Dotychczas w Gnieźnie szpital nie nosił żadnego imienia. Jak mówi poseł Zbigniew Dolata od tego roku będzie inaczej.

– Pojawił się pod koniec ubiegłego roku taki pomysł, aby uczcić 1050 rocznicę Chrztu Polski w jakiś sposób trwały. Żeby nie skończyło się tylko na uroczystościach, które oczywiście są bardzo ważne, ale w pamięci mogą się zatrzeć – wytłumaczył poseł.

Podjęto decyzję o tym, aby gnieźnieński szpital nosił nazwę Pomnika Chrztu Polski.

– Konsultowaliśmy tę inicjatywę z ks. prymasem Wojciechem Polakiem, który dał pełne wsparcie dla tej idei – podkreślił poseł Zbigniew Dolata.

Dodatkowo trwają prace nad poszukiwaniem pieniędzy na dokończenie budowy szpitala. Jak tłumaczy starosta powiatu gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska ostatnio pozyskane środki zostaną przekazane między innymi na naprawę konstrukcji i adaptację, na cele szpitalne, stojącego teraz w stanie surowym budynku.

– Ta kwota również będzie przeznaczona na remont nowego oddziału intensywnej terapii i anestezjologii – dodała Beta Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Szpital kupi też dwa stanowiska intensywnej terapii. A także doposaży sześć istniejących już stanowisk w nowe łóżka, kardiomonitory i pompy infuzyjne.

Naprawy wymagają między innymi schody, podłogi, okna czy stropy.

– 23 września został złożony projekt, wykonano kosztorysy i na tej podstawie będziemy mogli przystępować do przetargu na wykonanie robót budowlanych – powiedziała Beta Tarczyńska.

Władze powiatu na dokończenie budowy zarezerwowały niecałe 30 milionów złotych. Ta kwota jest jednak niewystarczająca. Początkowo mówiło się o kolejnych 30 milionach na wyposażenie szpitala. Teraz wiadomo, że potrzeba więcej środków.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem to prace na budowie ruszą w grudniu tego roku, a szpital najwcześniej zostanie wybudowany za trzy lata.


TV Trwam News/RIRM

drukuj