„Nie dla komercjalizacji starachowickiego Szpitala”

Już ponad 5 tys. podpisów zebrali przedstawiciele Inicjatywy Referendalnej „Nie dla komercjalizacji starachowickiego Szpitala”.

Nie ma konieczności przekształcenia placówki w spółkę czego chce zarząd powiatu; szpital ma duże długi, ale w ub.r. nie przyniósł on straty, a w tym wykazał nawet mały zysk powiedział Andrzej Pruś – pełnomocnik Inicjatywy Referendalnej.
– Przekształcenie w spółkę to najprostsza droga do tego, żeby szpitala publicznego w Starachowicach już nie było, a jest to proces nieodwracalny. Później już się nie da wrócić do tego, aby publiczny szpital w Starachowicach funkcjonował. Nie będzie takiej możliwości. Cały ten potężny majątek staje się spółką. Spółka według przepisów prawa handlowego musi przynosić zyski. Przy obecnym systemie finansowania ochrony zdrowia płatnik pozostaje ten sam. Tego typu bolączki dotyczą wielu szpitali w Polsce, natomiast niewiele jest tak dużych i tak dobrze wyposażonych jak szpital w Starachowicach – powiedział Andrzej Pruś.

Jak dodaje, pełnomocnik dziwić mogą szybkie działania przedstawicieli  samorządu. W ubiegłym tygodniu przedstawiono związkom zawodowym projekt uchwały o przekształceniu placówki w spółkę. Związki mają 30 dni na wyrażenie opinii. Uruchamia to kolejną prawną procedurę. Starosta ogłosił także referendum wśród pracowników szpitala.

Spośród 600 osobowej załogi wzięło w nim udział ok. 500 osób. Prawie wszyscy opowiedzieli się przeciwko przekształceniu placówki w spółkę. Radni PiS z powiatu zabiegali, aby to rada podjęła decyzję o rozpisaniu referendum. Propozycja została jednak odrzucona. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzeniu referendum obywatelskiego.

– Po wstępnej weryfikacji mamy trochę ponad 5 tys. podpisów. Według informacji przekazanych drogą urzędową musimy zebrać ponad 7 tys. podpisów, także jesteśmy na dobrej drodze. Myślę, że w ciągu najbliższego tygodnia będziemy zmierzać w stronę zakończenia tej akcji. Moglibyśmy to robić zdecydowanie dłużej bo ustawa przewiduje tu aż 2 miesiące, natomiast chcemy przyspieszyć te działania, żeby uniemożliwić podjęcie takiej decyzji przez radę powiatu. Wszystko zmierza do decyzji związanej z przekształceniem – dodaje Andrzej Pruś.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl