fot. PAP/Andrzej Lange

Kanada: Spotkania z powstańcami, Msze św., wydarzenia kulturalne – Polonia przypomina o Powstaniu Warszawskim

Spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, wieńce pod polskimi pomnikami, wydarzenia kulturalne i Msze św. – tak polskie placówki dyplomatyczne i środowiska polonijne w Kanadzie będą przypominać o 77. rocznicy wybuchu Powstania.

Dla mieszkającego w Kanadzie warszawskiego powstańca, urodzonego w 1928 r., Stanisława Woźniaka, rocznica wybuchu Powstania była związana z awansem na stopień kapitana. Uroczystość odbyła się podczas obchodów upamiętniających Ignacego Paderewskiego w Parku im. Paderewskiego w Mississauga w miniony weekend, nominację wręczył polski attache obrony, komandor Krzysztof Książek.

W niedzielę kanadyjskie rodziny powstańców i członkowie organizacji polonijnych spotkają się podczas uroczystości pod pomnikiem katyńskim w Toronto.

„Mamy część oficjalną, złożenie kwiatów, ale podobnie jak poprzednio mamy też niewielką część nieoficjalną na skwerze obok pomnika, nawet przypomnienie piosenek powstańczych” – powiedział Konsul Generalny RP w Toronto, Krzysztof Grzelczyk.

Na niedzielę zaplanowano też Mszę św. w kościele przy Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga i złożenie wieńców pod znajdującym się tam Pomnikiem Patriotów.

„W przyszłym tygodniu mamy zaplanowane uroczystości w St. Catharines, gdzie mieszka jeden z żyjących jeszcze powstańców warszawskich, podczas odsłonięcia tablicy poświęconej Bitwie Warszawskiej będziemy przypominać też o powstańcach. Odbędą się też uroczystości w Niagara-on-the-Lake na »cmentarzu hallerczyków«, gdzie również będziemy przypominać tak o Bitwie Warszawskiej, jak o warszawskich powstańcach” – dodał Krzysztof Grzelczyk.

Podobnie jak w zeszłym roku konsulat organizuje akcję #PoloniaPamieta1944, w której apeluje o nadsyłanie zdjęć dokumentujących pomysły na przypomnienie o warszawskich powstańcach. Zdjęcia będą zamieszczone w mediach społecznościowych.

Ambasada RP w Ottawie zaplanowała na niedzielę wspomnienie o powstańcach podczas Mszy św., a potem podczas uroczystości w Confederation Park, gdzie honorowym gościem będzie Ewa Ponińska-Konopacka, łączniczka w Powstaniu. Podczas Mszy św. i uroczystości spotkają się powstańcy, weterani, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ottawie, przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej i miejscowa Polonia. Wieniec pod pomnikiem upamiętniającym kanadyjskich lotników, którzy nieśli pomoc powstańcom, złożą ambasador RP, Andrzej Kurnicki i zastępca ambasadora, Krzysztof Lewandowski – poinformował drugi sekretarz ambasady, Sebastian Szyszczyński.

Konsulat RP w Montrealu tak jak w minionych latach zaplanował uroczystości przypominające o Powstaniu Warszawskim na cmentarzu Notre-Dame-des-Neiges, gdzie pochowanych jest kilku uczestników zrywu – powiedział konsul generalny RP w Montrealu, Dariusz Wiśniewski.

„W przyszłym tygodniu mamy wirtualne spotkanie, podczas którego młodzi Polonusi, artyści, będą czytać wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w przekładzie na angielski i francuski, posłuchamy w przerwach m.in. Ewy Demarczyk śpiewającej wiersze Baczyńskiego” – dodał Dariusz Wiśniewski.

Konsulat generalny RP w Vancouver przed rocznicą wybuchu powstania na swoim profilu na Facebooku przypominał piosenki powstańczej Warszawy.

https://twitter.com/WarsawRising44/status/1419548015367499777

Kanadyjskie media wspominały w ostatnich dniach o Powstaniu Warszawskim, publikując teksty o planach odbudowy Pałacu Saskiego i przypominając, że po upadku Powstania lewobrzeżna Warszawa została celowo zniszczona przez niemieckie wojska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl